Politika je bezesporu jedním z témat, kterým se lidé buď vyhýbají jako čert kříži, nebo o ní mluví prakticky neustále. Obě skupiny jsou však většinou zajedno v tom, že v celkovém důsledku nemá příliš velký vliv na běžný život člověka. Někomu na vesnici koneckonců nemusí příliš záležet na tom, kdo je právě teď u moci.
Když se však podíváme do historie, zjistíme, že tomu tak docela není. Ve skutečnosti nás politika ovlivňuje mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát. A snad nikdy v novodobé historii to nebylo patrnější, než je tomu dnes.
Tím asi hlavním je celkové zaměření státu. Právě politici určují, kdo budou naši spojenci, s kým budeme mít neutrální vztahy a naopak, s kým budeme v konfliktu. To se následně projevuje na životech nás všech. Typickým příkladem může být náš vstup do Evropské Unie. Díky němu máme volný obchod v rámci Shengenského prostoru, což se projevilo na cenách zboží a také na objemu dovozové produkce, nehledě na nadnárodní korporace, které díky tomu přišly na náš trh.
Mnohem přímější jsou pak nejrůznější vydávaná nařízení, která nás ovlivňují přímo. Jedná se například v současnosti o zavírání prakticky všech obchodů ve dny daných svátků, změny maximální povolené rychlosti na silnici či nutnost celoročního svícení předních světel automobilu.
Je tedy vidět, že je skutečně důležité přemýšlet nad tím, koho si zvolíme. Rozhodně však nestačí o politice jen mluvit. Je potřeba ji i ovlivňovat tím nejjednodušším možným způsobem – chozením k volbám. Pokud se vám totiž současná vláda z jakýchkoliv důvodů nezamlouvá, pak je to nejlepší způsob, jak situaci změnit.
Samozřejmě, volební účast se v posledních letech stále zvyšuje, což je rozhodně dobrá věc. Důležité však je, aby tento trend pokračoval. Jen tak budeme mít skutečně takovou vládu, jakou chce většina lidí, a základní princip demokracie tak bude naplněn.