Stěhování do Lotyšska Zahranicnistehovani není totéž, co jízda z Prahy do Kladna. Jestliže stěhujete pražský byt a měníte jej za sídliště v kladenském Ostrovci, a na něco při tom zapomenete a musíte se vrátit, není problém otočit vůz a navrátit se na původní stanoviště třeba v polovině trasy. Tím se sice zdržíte o pár hodin, ale nic zásadního se vlastně nestane. Stěhování do zahraničí má ale odlišný charakter, tam nelze jen tak, pro nic za nic otočit kamion někde na severu Polska a mířit tisíce kilometrů nazpátek, musíte vše zorganizovat tak, abyste jeli na jeden zátah a nechali za sebou Českou republiku buď navždy, anebo alespoň na velmi dlouhou dobu.
To ovšem vyžaduje precizní organizaci práce, to znamená z vaší strany hlavně veškerou administrativu. Výhodou je, jestliže si zvolíte spolehlivé stěhováky a ti vám pomohou s tím materiálním, tedy kromě přemístění věcí například s demontáží nábytku, s instalací spotřebičů, bytových doplňků, svítidel, garnýží, polic, zrcadel atp. A co máme na mysli tou „administrativou“? Musíte se postarat o nové doklady, budete měnit bydliště a to se na veškerých dokladech projeví. Bude nutné tu ukončit smlouvy o dodávce energií a případně nájemní smlouvu, pokud prozatím bydlíte v pronajatém prostoru.
V Lotyšsku budete řešit něco podobného, vždy záleží na tom, zda se stěhujete do vlastního, anebo do cizího a jste pouhými nájemníky. Každý typ bydlení, ať už v rodinném domě nebo v bytě má své klady a zápory a musíte s tím počítat předem. Pamatujte také na to, že obtížnější bude fáze zabydlování, než opuštění republiky, a také byste měli brát v potaz roční dobu a vývoj počasí. Do Lotyšska je například vhodnější přestěhovat se mimo zimní měsíce mezi listopadem a březnem, neboť se jedná o severskou oblast, kde je průběh zimy mnohem drsnější, než u nás. Zároveň vám nedoporučujeme stěhovat se o víkendu, tehdy platí na většině dálnic zákaz vjezdu pro kamiony nad 3,5 tuny.