Váš starý, halogenový reflektor už se pomalu poroučí? Neváhejte ho dát okamžitě pryč a pořiďte si úžasný, kvalitní a úsporný LED reflektor. Ušetříte s ním za energii, užijete si příjemné záře (odstín dle svého výběru) a už nikdy na své zahradě nezakopnete jen proto, že nevidíte na cestu. Moderní modely navíc mnohem lépe svítí a lze s nimi lépe manipulovat.
Zamyslete se nad účelem
Před koupí nového kousku se zamyslete, proč ho chcete pořídit. Potřebujete do spíš do garáže nebo dílny, kde ho nainstalujete napevno? Anebo ho potřebujete nosit všude s sebou a mít ho spíš na zahradě? Podle toho si zvolte typ se stojanem nebo bez něj. Mnoho modelů má navíc pohybový PIR senzor, který je vhodný jak okolo domu, tak i v interiéru, např. v tmavé chodbě.
Velmi populární se během posledních let staly i možnosti reflektorů, které lze stmívat, nabíjet nebo je naopak dát do zásuvky. Obrovskou výhodou je také to, že si můžete zvolit barvu ozáření podle svého. Ale i to souvisí s účelem použití. A nejen to. Můžete je mít přímo barevné, např. se žlutým, červeným nebo modrým odstínem, pokud budete chtít svou zahradu trochu oživit. https://www.zive.cz/poradna/umira-mi-mys—jak-ji-ozivit/sc-20-cq-142853/default.aspx%3Fconsultanswers%3D1
Parametry, které se vyplatí sledovat
Máte-li už vybráno, kam reflektor umístíte a co s ním máte v plánu, je na čase se podívat na technické parametry, které byste si měli pohlídat. Důležitá je zejména světelná účinnost, kterou poznáte díky světelnému tomu (lm) a příkonu (W). Čím vyšší bude tok, tím větší plochu osvětlí a tím vyšší také bude jeho příkon.
Chcete-li umístit svítidlo nad vchodové dveře, kde bude sloužit pouze krátkodobě, bude vám bohatě stačit příkon 20 až 30 W, ostatní by měly mít ale minimálně 50 W. Výběr teploty světla je samozřejmě na vás. Většinou se používá neutrál nebo studeně bílá, která podporuje soustředění při práci díky tomu, že se nejblíže podobá dennímu svitu.